Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Joga częścią fitnessu – poznaj jej zalety!

Fitness
vanisby
Joga częścią fitnessu – poznaj jej zalety!

Zajęcia jogi to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych treningów w Polsce. Dlaczego warto zacząć swoją przygodę z jogą? 

Sport dla każdego 

Jedną z najważniejszych zalet jogi jest jej uniwersalność. Sport ten mogą uprawiać zawodnicy w różnym wieku, na różnym poziomie fizycznym czy z rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi. W ofercie wielu szkół jogi można znaleźć zajęcia dla seniorów, kobiet w ciąży, początkujących czy osób zmagających się z kontuzją pleców. Co więcej, do treningu wystarczą strój sportowy, wygodne buty oraz mata do ćwiczeń. W związku z tym joga nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania czy zakupu sprzętu sportowego. 

Wszechstronnie rozwija mięśnie całego ciała

Joga to sport, który na pozór wydaje się całkiem prosty, relaksujący i przyjemny. Takie myślenie jest jednak błędnie. Wykonywanie najtrudniejszych asanów wymaga dobrej koncentracji, prawidłowej techniki oddychania, kontroli napięcia całego ciała, silnych mięśni, koordynacji ruchowej oraz utrzymania równowagi. Wszystkie te elementy dopracowuje się latami, tak by jednocześnie wytrenować i wysmuklić mięśnie całego ciała. Podczas treningu pracują wszystkie mięśnie ciała, które równomiernie są angażowane do wysiłku fizycznego. 

Poprawia koordynację ruchową 

Regularne treningi jogi pomagają zyskać pełną kontrolę nad swoim ciałem, nie tylko w kontekście fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym. W aspekcie fizyczności istotnymi kwestiami są praca nad koordynacją ruchową oraz umiejętność utrzymania równowagi w konkretnej pozycji. Joga poprawia także elastyczność i mobilność wszystkich partii mięśniowych oraz stawów, co znacznie wpływa na sprawność fizyczną zawodnika. 

Pomaga redukować stres 

Joga łączy w sobie pracę nad fizycznością ciała ludzkiego oraz psychiką. W tym drugim elemencie szczególnie istotne role odgrywają umiejętność wyciszenia się, praca nad utrzymaniem koncentracji i skupienia przez dłuższy czas oraz zrelaksowanie umysłu. Wszystkie te elementy są niezwykle trudne do opanowania, jednak ich nauka pomaga nie tylko podczas treningu, ale także w życiu codziennym. 

Uczy poprawnej techniki oddychania 

W kontekście zalet jogi należy też zwrócić uwagę na naukę dobrego oddychania. Prawidłowa technika oddechu pomaga rozciągnąć mięśnie jamy brzusznej, rozluźnić napięte partie ciała, zmniejszyć uczucie stresu, wyciszyć się, a także ułatwić utrzymanie stabilnej pozycji. Wynika to z tego, że joga jest sztuką asan opierających się zarówno na sile i elastyczności mięśni, jak i na poprawnych wzorcach oddechowych. 

Wspiera funkcjonowanie organizmu 

Joga to również aktywność fizyczna, która doskonale działa na wewnętrzną pracę całego organizmu. Przyjmowanie konkretnych asan może pomóc w rozluźnieniu mięśni (na przykład podczas miesiączki czy kontuzji pleców), poprawić metabolizm, przyśpieszyć pracę układu trawiennego, ustabilizować gospodarkę hormonalną, wzmocnić odporność, unormować ciśnienie krwi, poprawić krążenie czy jakość snu.

Zdj. główne: Avrielle Suleiman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepszą metodę usuwania owłosienia dla siebie?
Jak wybrać najlepszą metodę usuwania owłosienia dla siebie?
Przedstawiamy poradnik pomagający wybrać najlepszą dla Ciebie metodę usuwania owłosienia. Dowiedz się, które techniki są najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze.
Ostatnie wpisy