Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy dieta ketogeniczna sprawdzi się przy uprawianiu sportów ekstremalnych?

Dieta i suplementy
vanisby
Czy dieta ketogeniczna sprawdzi się przy uprawianiu sportów ekstremalnych?

Dieta ketogeniczna zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem jej pozytywny wpływ na organizm został wielokrotnie potwierdzony zarówno badaniami, jak i doświadczeniem wielu osób. Czy ta dieta sprawdzi się jednak dla miłośników adrenaliny oraz sportów ekstremalnych? Przekonaj się!

Czym jest dieta ketogeniczna?

W dużym uproszczeniu, dieta ketogeniczna zakłada zredukowanie dziennego spożycia węglowodanów do minimum i zmaksymalizowanie spożycia tłuszczy. Jej istotą jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, kiedy zaczyna on spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową. Zgodnie z założeniami tej diety, codzienna dieta ketogeniczna powinna składać się w 70% do 90% z tłuszczy. Głównym źródłem energii dla organizmu w stanie ketozy są tłuszcze i białka. Źródłem tłuszczu w diecie ketogenicznej powinny być takie produkty jak: masło, śmietana, oliwa z oliwek i inne oleje roślinne oraz majonez. Z kolei białko należy czerpać z jajek, ryb, nabiału oraz mięsa.

Dieta ketogeniczna uznawana jest za dietę leczniczą oraz odchudzającą. Efektem wprowadzenia do swojego życia diety ketogenicznej i organizmu w stan ketozy jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Dieta ketogeniczna ma też zastosowanie w leczeniu różnych chorób, między innymi lekoopornej padaczki u dzieci, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz otyłości.

Dieta ketogeniczna dla sportowca

Popularnie przyjęło się mówić, że białko oraz węglowodany są podstawą diety każdego sportowca, jednak to podejście zmienia się w miarę upływu czasu. Organizm jest w stanie czerpać energię nie tylko z cukru, lecz także z kwasów tłuszczowych. Badania wykazują, że organizm w stanie ketozy może być o wiele bardziej wydajny podczas treningu. Dieta niskowęglowodanowa wpływa na dużo efektywniejsze spalanie tłuszczu podczas aktywności fizycznej. Przy stosowaniu diety wysokotłuszczowej organizm również szybciej regeneruje się po intensywnym treningu. Ponadto treningi pozwalają na zintensyfikowane spalanie tkanki tłuszczowej przy zachowaniu tego samego poziomu masy mięśniowej.

Przy uprawianiu sportów ekstremalnych utrzymanie masy mięśniowej oraz szybka regeneracja powysiłkowa organizmu są kluczowe, dlatego dieta ketogeniczna jest polecana dla osób uzależnionych od adrenaliny. Spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningu na diecie ketogenicznej rozpoczyna się już po 10-15 minutach, a nie, jak w przypadku tradycyjnej diety bogatej w węglowodany, po minimum 20 minutach.

Dieta ketogeniczna zamknięta w pudełku

Wprowadzenie w życie nowej diety, a co za tym idzie, nowych nawyków, może być przytłaczające. By dieta była bezpieczna, konieczne jest jej zbilansowanie, dobranie i rozpisanie jej w taki sposób, żeby dostarczała Twojemu organizmowi wszystkiego, co najlepsze i co jest mu potrzebne. Zwłaszcza w diecie sportowca ważne jest dostarczenie ciału niezbędnych wartości odżywczych. Dlatego idealnym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem, jeśli jesteś początkujący w diecie ketogenicznej, jest dieta pudełkowa. Catering dietetyczny Kapitan Cook oferuje szeroki wybór różnego rodzaju diet, w tym wariant z dietą ketogeniczną. Posiłki w ich dietach opracowywane są przez sztab najlepszych profesjonalistów i przygotowywane z wielką uwagą i sercem. Dieta pudełkowa to idealne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie lubisz gotować, nie masz na to czasu lub po prostu cenisz sobie wygodę.

Dobre jedzonko = lepszy humor! 😇 Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta korzystnie wpływa na cały organizm. Jedząc…

Opublikowany przez Kapitan Cook – catering dietetyczny Wtorek, 23 marca 2021

Dieta ketogeniczna to fantastyczne rozwiązanie dla osób niecierpliwych, które chcą zobaczyć efekty swojej pracy jak najszybciej. Ponadto, jeśli uwielbiasz spędzać czas aktywnie, jesteś uzależniony od adrenaliny i chcesz jak najczęściej cieszyć się treningami, dieta keto to wybór dla Ciebie. Organizm w stanie ketozy nie tylko jest bardziej wydajny, lecz także szybciej się regeneruje i pozwala Ci na częstsze treningi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści dla zdrowia ma fizjoterapia w procesie rehabilitacji?
Jakie korzyści dla zdrowia ma fizjoterapia w procesie rehabilitacji?
Fizjoterapia to dziedzina medyczna, która skupia się na leczeniu i zapobieganiu zaburzeń funkcjonalnych organizmu poprzez stosowanie różnych technik fizycznych. Jest ona niezwykle ważna w procesie rehabilitacji, który ma na celu przywrócenie pacjentom sprawności fizycznej i umysłowej.
Ostatnie wpisy