W czasie survivalu może się zdarzyć absolutnie wszystko, zwłaszcza gdy najmniej się tego spodziewasz. Możesz jednak przewidzieć pewne rzeczy, czyli środowisko, w którym będziesz próbować przetrwać.
Możesz trzymać ręce w cieple podczas chodzenia, aczkolwiek najłatwiej jest założyć rękawiczki, aby zapobiec odmrożeniom. Staraj się kupować ciężkie rękawice robocze lub myśliwskie, które zapewniają dużą ochronę (np. w trakcie budowy schronienia). W przypadku zakażenia nawet niewielki uraz może szybko stać się poważnym problemem.
W przypadku noszenia czapki najlepszym wyborem jest zwykle model wykonany z ciepłych i bardzo wygodnych materiałów, z dużą ilością izolacji. Wełna to najbardziej podstawowy i bardzo dobry materiał. Jednak gdy jesteś w środowisku o wysokiej temperaturze, kapelusz zapewniający ochronę przed słońcem jest nieoceniony.
Pamiętaj, że bezwzględnie musisz mieć w swojej torbie zapasową suchą odzież – możesz ją zastąpić ubraniem, które aktualnie nosisz. Oznacza to bez wyjątku jedną dodatkową parę spodni, kurtkę (np. z lekkiej wełny) i t-shirt. Gdy Twoje ubranie zostanie podarte albo zabrudzone w przypadku zaistnienia jakiejś niefortunnej sytuacji, możesz użyć zapasowych przedmiotów przechowywanych w plecaku jako prostego zamiennika. Pamiętaj, że zapasowa odzież może być również używana do celów medycznych oraz pierwszej pomocy (zrobienie opaski uciskowej lub zawiązanie szyny do złamanej kończyny).
Tutaj zwykłe lekkie kurtki polarowe nie wystarczą. Mowa o ciepłej i wytrzymałej kurtce, która sprawdzi się jako warstwa wierzchnia podczas mroźnego deszczu i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Celem noszenia grubej kurtki nie jest utrzymanie ciepła (dlatego pod spodem noszone są materiały izolacyjne, takie jak wełna), ale zapewnienie ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli Twój plecak jest za mały, załóż kurtkę. We wszystkich przypadkach – zwłaszcza w warunkach zimowych – niezbędna jest mocna izolacja. Nieużywaną kurtkę możesz wykorzystać jako poduszkę.
Buty są trudniejsze do spakowania do torby lub plecaka niż inne ubrania, o których mówimy, ponieważ są bardziej niezgrabne. Jednak podobnie jak kurtki, jeśli nie możesz ich włożyć do torby, możesz przynajmniej zawiązać je na zewnątrz. Najlepszym rodzajem butów są solidne buty Salewa lub konkretniej buty trekkingowe salewa mtn trainer mid gtx, które zapewniają odpowiednią kombinację komfortu, wsparcia oraz odpowiedniej przyczepności w mokrych, niekorzystnych warunkach. Będziesz dużo chodzić, co oznacza, że Twoje buty będą się z czasem zużywać, więc nie możesz próbować przetrwać bez obuwia wysokiej jakości. Salewa Buty męskie oferowane przez wspomnianą firmę doskonale nadadzą się do ekstremalnych wypraw.
Salewa MTN Trainer MID GTX – wodoodporne buty podejściowe z podeszwą Vibram®. Przeznaczone na trekking i techniczne…
Opublikowany przez Salewa – idziemy w góry Niedziela, 29 września 2019
Ponadto wiele osób sugeruje uwzględnienie na liście rakiet śnieżnych i planów przetrwania w śniegu, ale rakiety śnieżne są oczywiście bardzo nieporęczne. W razie potrzeby możesz je oczywiście dodać, ale możesz też trzymać w samochodzie parę rakiet śnieżnych, a następnie użyć solidnych patyków do wykonania własnych rakiet.
Dodatkowa para skarpet (lub kilka par) to jedno z najważniejszych elementów wyposażenia survivalowego. Jeśli będziesz chodzić w mokrych skarpetach wystarczająco długo, spowoduje to gangrenę / stopę okopową, która będzie gigantycznym utrudnieniem, jeśli idzie o przetrwanie. Zaplanuj więc umieszczenie co najmniej dwóch par skarpetek w plecaku. Jeśli Twoje skarpetki będą mokre, po prostu osusz je nad ogniskiem.